Мерките за стимулиране на пандемията водят до отпечатване на 80% от щатските долари от 2020 г. насам

 


Прилагането на предизвикани от пандемията стимулиращи мерки в Съединените щати доведе до безпрецедентна ситуация, като централната банка отпечата близо 80% от всички долари, които в момента са в обращение от 2020 г. насам. Според неотдавнашен анализ на източника на макроикономически коментари The Kobeissi Letter, обемът на доларите в обращение е нараснал със зашеметяващите 375% само за тригодишен период.



В началото на 2020 г., когато блокирането на COVID-19 се налагаше в световен мащаб, общата сума на парите в обращение възлизаше на 4 трилиона долара. Днес тази цифра е нараснала до близо 19 трилиона долара в категорията М1, както съобщава The Kobeissi Letter. Инициативата за бързо печатане на пари имаше за цел да осигури финансово облекчение на онези, които бяха неблагоприятно засегнати от икономическите последици от предизвиканите от пандемията блокировки.



Скокът в паричното предлагане обаче си има цена. Значителното разширяване на паричното предлагане доведе до девалвация на валутата, което доведе до повишаване на цените и инфлацията. Покупателната способност на долара е намаляла, като днешният долар дава по-малко от това, което можеше да има преди пет години.




Докато икономиката на САЩ преживя неотдавнашен спад в паричното предлагане, икономическите последици от тази значителна експанзия вероятно ще се запазят. Инфлацията в САЩ, която преживя година на месечно понижение, се повиши през юли до 3,2%. Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл призна необходимостта от повишаване на лихвените проценти "ако е уместно", за да се справи с постоянно високата инфлация.



Въпреки тези икономически предизвикателства, щатският долар остава доминираща сила в международните транзакции, отчитайки скорошен връх от 46% според данни на Bloomberg. Въпреки това, тенденцията на дедоларизация набира скорост, тъй като все повече страни проучват алтернативни валути за търговия и инвестиции. Миналата седмица президентът на Бразилия призова страните от БРИКС да създадат обща валута за търговия и инвестиции, с цел да се подобрят възможностите за плащане и да се намалят уязвимостите, свързани с настоящата глобална валутна система.