Има една група хора, които особено много мразят Fact Check или казано на български: проверките на фактите. Защо? Имам някои предположения относно конфликт с истината, но ще си ги запазя за себе си.
Но те забравят, че FACEBOOK НЕ Е СВЕТЪТ. Проверките на факти ще продължат да съществуват, както и истината ще продължи да живее някъде. Колко от вас ще я видят – това е съвсем друг въпрос.
Както и къде я търсите – също е друг въпрос. Имаше един сериал на Чък Лори, в който бабата на един от главните герой (който все си хойкаше по нощни клубове и се прибираше с разни „особени“ жени) му обясни: Не можеш все да друсаш дървото с ку*вите и да чакаш да падне съпруга.
Та, така и с това къде търсите истината. Не можеш да „друсаш“ сайтовете на кагебейската пропаганда и да чакаш да „падне“ истината оттам; нито да друсаш сайтовете на неграмотните инфлуенсири и… схващате идеята.
Отплеснахме се. Ето за какво говорех:
„Твърдението на Бойко Борисов, че „преди четири години България е покривала всички критерии за влизане в еврозоната“ е невярно.
Въпреки добрите си икономически показатели в посочения период, страната не изпълнява два от ключовите критерии за членство в еврозоната, а именно престой в „чакалнята“ и правна конвергенция;
Според заключенията в докладите на ЕЦБ и Европейската комисия, по това време страната не изпълнява и критерия за инфлация“.
Източник: Factcheck.bg.
Има и още:
„ТВЪРДЕНИЕ:
Бойко Борисов, лидер на ГЕРБ, коментар пред журналисти в кулоарите на парламента, 24 януари 2025 г.:
„Ако си спомняте, преди четири години покривахме всички критерии за влизане в еврозоната““.
Ще отдадем грешката на неразбиране или прекалено бързо говорене, няма да допускаме, че е било умишлено с цел.
Вчера пък икономистът и бивш депутат от ДБ Георги Ганев каза, че…
… „… при министрите играта е не толкова против влизането в еврозоната или че България няма да бъде способна да го направи. Политиците го правят, защото искат, когато евентуално страната ни влезе от 1 януари 2026 г., да си припишат цялата заслуга“.
Демек, много е страшно положението (без наистина да е), но обаче ние сме толкова добри, че ще ви вкараме в еврозоната (което е щяло да се случи така или иначе).
А на следващия ден може да станете по-рано сутринта и да наблюдавате как слънцето изгрява благодарение на тях, а не защото по принцип си изгрява сутрин.
Имаше хора, които си позволиха дори да предполагат, че конвергентен доклад за влизане в еврозоната не е бил поискан, защото едни пари трябвало да се изсветлят в еврозоната, а едни хора не искали.
Официално пък България не била подала искане за конвергентен доклад за влизане в еврозоната, защото все още не отговаряла НАПЪЛНО на изискванията.
Според финансовия министър Теменужка Петкова (тихо с тая пътна карта там, бе, какво само се обаждате да се заяждате с жената!), основният проблем бил инфлацията, която е с ЦЕЛИ, ГИГАНТСКИ 0,1% над позволеното ниво. Ужас!
Затова правителството е решило да изчака, докато всички критерии бъдат изпълнени. Май се очаквало искането за доклада да бъде подадено през февруари, след като излязат нови данни за финансите на страната и инфлацията.
Някои пък взеха да се смеят, като чуха „0,1 процента“. Кой ги знае защо? Сигурно са някакви злобари и си нямат друга работа. Викат, че други държави били влизали с такива данни и „някои“ се правели нарочно на ударени, защото не искали да влизаме в еврозоната…
Така…
Сега ще трябва да видим ЗАЩО пà някои хора не биха искали да влизаме в еврозоната.
Да си представим, че обясняваме на малки деца, за да сме сигурни, че ще срещнем разбиране.
Приказката днес, мили деца, се казва „Как приемането на еврото може да намали корупцията и прането на пари в България“. Само ще ви помоля, докато четете, да престанете да се правите на много остроумни и да се хилите, и да подмятате разни думички, като „кюлчета“ и „чекмеджета“. Започваме:
Приемането на еврото не е просто смяна на валутата, мили деца. То означава, че България ще трябва да следва по-строги правила за контрол на парите. Ето как това може да помогне в борбата с корупцията и прането на пари:
1. По-строг контрол от Европа
Европейската централна банка (ЕЦБ) и други институции ще следят как се движат парите в страната. Това ще затрудни скритите финансови схеми и незаконните сделки.
2. По-голяма прозрачност
Всички финансови потоци ще бъдат по-лесни за проследяване, което ще намали възможността за криене на „мръсни“ пари. „Мръсни“ пари, мили деца, са онези пари, които имат нужда да бъдат изпрани, за да станат чисти пари.
3. По-сигурна банкова система
Българските банки ще бъдат под наблюдението на европейските институции, което означава, че ще има по-малко възможности за финансови измами и корупционни сделки.
Ще трябва да спазват строги европейски закони срещу прането на пари, което ще направи по-трудно „изпраните“ пари да влязат в икономиката.
4. По-малко черна и сива икономика
Еврозоната насърчава повече дигитални разплащания, което означава, че ще се използва по-малко кеш, който лесно се укрива от държавата.
Също така, ще стане по-трудно за хората да работят в сивата икономика или да използват схеми за избягване на данъци.
5. Повече доверие от инвеститори
Международните компании и инвеститори се доверяват повече на страни, които използват еврото, защото знаят, че там има строги правила и стабилност.
Това ще увеличи инвестициите в България и ще натисне държавата да се справи с корупцията, за да поддържа добър имидж.
А в заключение, мили деца, думичките „ще увеличи инвестициите в България“ означават, че заплатките на мама и тати ще станат по-големи и ще могат да купуват повече лакомства и играчки. Само че мама и тати, мили деца, сега викат, че инвеститорите са колониалисти и че заробват клета майка България. Затова, мили деца, ще си носите старите дрешки и ще си играете със старите играчки, а лакомства – по Коледа.
Защо мама и тати ги говорят тия неща? Защото едни чичковци и лелички така са им казали от телевизора, понеже чичковците и леличките имат от онези пари, дето трябва да се поизперат малко преди да могат да се използват.
Край на приказката. Лека нощ, мили деца! .
източник.novini.bg
0 Коментари